Trening funkcjonalny wywodzi się z fizjoterapii. Ukierunkowany jest na poprawę zdrowia i jakości życia. Ma na celu rozwój zdolności ruchowej, którą możesz wykorzystać w trakcie wykonywania codziennych czynności.
– Czy spędzasz dużo czasu w pozycji siedzącej?
– Czy odczuwasz bóle pleców?
– Czy odczuwasz dyskomfort w trakcie wykonywania prostych czynności dnia codziennego?
– Czy masz wrażenie, że Twoje mięśnie są „sztywne”, a ruchy ograniczone?
Jeżeli Twoja odpowiedz jest pozytywna przynajmniej na jedno z powyższych pytań, czas spróbować ćwiczeń treningu funkcjonalnego.
Ćwiczenia treningu funkcjonalnego pozwalają przywrócić poprawne wzorce ruchowe, które z biegiem lat zostały zachwiane. Dzięki temu niweluje skutki siedzącego trybu życia, zmniejsza ryzyko urazów i kontuzji.
Trening funkcjonalny poprzez wykorzystywanie ruchów wielostawowych przyczynia się do poprawy ogólnego funkcjonowania organizmu. Ćwiczenia wielopłaszczyznowe kształtują siłę, wzmacniają mięśnie stabilizujące kręgosłup, poprawiają elastyczność, wytrzymałość oraz równowagę.
Naturalnie człowiek porusza się w wielu płaszczach (np. chodzenie, bieganie), rzadko uruchamiany tylko jeden staw np. zginanie w stawie łokciowym (biceps). Trening funkcjonalny ma na celu trenowanie perfekcji ruchu, a nie kształtowanie jednego określonego mięśnia.
Kolejnym celem wyżej opisywanego treningu jest wzmocnienie mięśni głębokich, które pozwalają na utrzymanie odpowiedniej postawy ciała. Mięśnie głębokie ochraniają poszczególne segmenty Twojego kręgosłupa, chroniąc go przed niebezpiecznymi ruchami. Wzmocnienie i budowanie mięśni tłoczni brzusznej CORE jest postawą do dalszej pracy nad piękną i smukłą sylwetką.
Efektywny trening funkcjonalny można wykonywać z wykorzystaniem masy własnego ciała. Można także skorzystać z powszechnie dostępnego sprzętu takiego jak: piłka lekarska, systemy podwieszane TRX, bossu, kettlebells, ciężarki.
Tagi: Trening, Zdrowie