10 powodów, dlaczego nie możesz osiągnąć wymarzonej sylwetki

Jesteś aktywna osobą? Ćwiczysz regularnie, biegasz, uważasz na to, co jesz, a nie możesz schudnąć?
10 powodów, dlaczego nie możesz osiągnąć wymarzonej sylwetki

1. Ilość spożywanych kalorii

Zapotrzebowanie kaloryczne to sprawa indywidualna. Zależy od wielu czynników jak obecna waga, wiek, intensywność oraz częstotliwość wysiłku fizycznego.
Zmiana intensywności treningów bezpośrednio przyczynia się do Twojej zapotrzebowania kalorycznego w ciągu dnia. Jeżeli miesiąc temu biegałaś tygodniowo 50 km, a obecnie 20, czy 30, zmniejsza się Twoje całkowite zapotrzebowanie energetyczne.
Oznacza to, że konieczne jest zmiana w Twoim jadłospisie. Jeżeli będziesz jadła tyle samo, co miesiąc temu, przy zmniejszonej aktywności, przytyjesz.

2. Aktywność fizyczna

Ten punkt łączy się bezpośrednio w punktem powyżej. Jeżeli Twoja aktywność fizyczna się zmniejszyła, jeżeli biegasz mniej, jeżeli twoje treningi nie są tak intensywne, jak poprzednio, przełoży się to na Twoją wagę oraz na skład ciała.
Już po tygodniowej przerwie w treningach można zaobserwować spadek masy mięśniowej.

3. Sen

Za uczucie głodu i sytości odpowiadają hormony- leptyna i grelina.
Leptyna produkowana jest w komórkach tłuszczowych. Wysoki poziom powoduje brak odczucia głodu.
Grelina produkowana jest żołądku i odpowiada za uczucie głodu. Im więcej greliny, tym bardziej głodni się czujemy.
W przypadku braku snu, zbyt krótkiego snu, poziomy tych hormonów zaczynają się wahać.
Poziom leptyny spada, a rośnie poziom greliny. Czujemy się ciągle głodni, przez co spożywamy zbyt wiele pokarmów.
Poziom leptyny wiąże się także z poziomem insuliny. Niski poziom leptyny, spowodowany brakiem snu, powoduje podwyższenie poziomu insuliny. Wysoki poziom insuliny sprzyja wzmożonemu apetytowi. U osób z wysokim poziomem insuliny dochodzi także do magazynowania tkanki tłuszczowej.

4. Restrykcja kaloryczna

Ludzie wierzą, że mała ilość spożywanych pokarmów spowoduje spadek wagi. Paradoksalnie organizm zaczyna kumulować tłuszcz, a metabolizm spada. Mimo niewielkiej ilości spożywanych kalorii, waga nie spada.

5. Niekontrolowane jedzenie

Rano kilka łyżek płatków, potem jakiś jogurt i zero jedzenia do godziny 18.00. Jaki jest tego skutek? Kompulsywne jedzenie. Jedzenie wszystkiego, co znajdzie się w zasięgu ręki. Jedzenie dużych ilości, aż poczujemy sytość.

6. Rodzaj treningu

Osoby odchudzające się najczęściej udają się na treningi aerobowe. Ważne, aby w pracy nad sylwetką pojawił się także trening z obciążeniem. Trening z obciążeniem wzmocni mięśnie, przyspieszy metabolizm.
Pamiętaj, nie sięgaj po 100 kg sztangi. Obciążenie musi być dobrane indywidualnie.

7. PCOS

Zespół policystycznych jajników to choroba endokrynologiczna. Kobiety dotknięte tą chorobą często borykają się z otyłością oraz trudnościami w zrzuceniu zbędnych kilogramów. Związane jest z gospodarką hormonalną.
Czynnikiem, który sprzyja otyłości jest zaburzony metabolizm węglowodanów, w tym cukrów. Wynika to z oporności komórek na insulinę. Insulina to główny hormon, który reguluje poziom glukozy we krwi.
PCOS to także podwyższony poziom androgenów- męskich hormonów płciowych.
Podwyższony poziom androgenów powoduje gromadzenie się tkanki tłuszczowej w okolicach brzucha.

8. Stres

W skali od 0 do 10 określ poziom stresu, na jaki jesteś narażona? Jak często osiągasz wskazany poziom?
Te dwa pytania zawsze zadaje w czasie konsultacji. Dlaczego?
Ponieważ to jak żyjemy, ma bezpośredni wpływ na nasz wygląd.
Wysoki poziom stresu, to wysoki poziom kortyzolu. Kortyzol to hormon, który odpowiada za gospodarkę białkową, węglowodanową oraz wodno-elektrolitową.
Kortyzol podnosi poziom glukozy we krwi. Utrzymujący się wysoki poziom glukozy hamuje spalanie tkanki tłuszczowej.
Zbyt wysoki poziom kortyzolu prowadzi do zmniejszenia masy mięśniowej oraz do spowolnienia metabolizmu.

9. Tarczyca

Tarczyca to gruczoł odpowiedzialny za wytwarzanie hormonów kontrolujących ciepłotę ciała oraz za przemianę materii.
W przypadku niedoczynności, obserwuje się obniżony poziom T3 (trójjodotyroniny) oraz T4 (tyroksyny), a poziom TSH (tyrotropiny) wrasta. Niedoczynność tarczycy przyczynia się do zaburzeń metabolicznych, czego efektem jest zwiększenie masy ciała.

10. Jedzenie „dietetycznych” produktów

Zero kalorii, zero tłuszczu- często można zobaczyć takie napisy na opakowaniach jogurtów, twarogów, serów.
Zamiast tłuszczu w składzie niewinnego jogurtu znajduje się cała lista związków, które nie służą naszemu zdrowiu. Zamiast naturalnie występujących cukrów, w składzie znajduje się aspartam lub sukraloza. W rzeczywistości pobudzają apetyt oraz zwiększają chęć na cukier oraz węglowodany.
Część witamin ADEK rozpuszczają się tylko w tłuszczach. Sięgając po produkty pozbawione tłuszczu, pozbawiamy siebie także ważnych witamin, które wpływają na metabolizm komórkowy.

Tagi: , , ,