Analizator składu ciała Inbody

Świadomość - pierwszy krok do zdrowia

W poniższym artykule zawarte zostały informacje o urządzeniu, na którym pracuję każdego dnia.
Jest to wyjątkowe urządzenie, które w sposób dokładny oraz powtarzalny, analizuje skład ciała, pomagając w podjęciu decyzji o kolejnych krokach treningowych lub dietetycznych.

Trener personalny_Partycja Brejza_Tczew, Elbląg, Malbork                           Inbody to jedyny w Polsce specjalistyczny i medyczny analizator składu ciała.

Jego wyjątkowość polega na tym, że badanie składu ciała dokonane zostaje za pomocą impedancji bioelektrycznej (BIA). W uproszczeniu można powiedzieć, że BIA (Bioelectrical Impedance Analysis) to określenie wielkości oporu, jakie stanowi ciało dla przepływającego prądu.

Pomiar składu ciała za pomocą Inbody pozwala określić ilość tkanki tłuszczowej, poziom tkanki beztłuszczowej, tłuszcz wisceralny (zlokalizowany w okolicach brzucha), całkowite nawodnienie organizmu, dobowe zapotrzebowanie kaloryczne organizmu, wagę ciała.

Inbody w swoich pomiarach nie bierze pod wzgląd danych empirycznych takich jak wiek, płeć, rasa. Ma to ogromne znaczenie dla dokładności wyników.

Analizatory, które biorą pod uwagę dane empiryczne mogą zakłamywać wyniki. W zależności od podanego wieku czy płci, wynik analizy jest różny. Oznacza to, że badanie przeprowadzone na innych analizatorach, nie jest w 100% wiarygodne.

Analizatory Inbody podają rzeczywiste wyniki danej osoby. Nie ma tu znaczenia, czy badaniu poddana została kobieta, czy mężczyzna,  sportowcy czy osoby trenujące sporadyczne.

Inbody wyjątkowe urządzenie

Wzrost występowania otyłości i nadwagi u osób dorosłych oraz dzieci, nazywany jest epidemią naszych czasów.

Wciąż trwają badania nad najlepszą metodą oceny poziomu tłuszczu w organizmie człowieka.

Masa ciała, na wadze, jaką odczytujemy daje nam niewiele informacji o kondycji naszego organizmu.

Obliczenie BMI, nie daje nam żadnych informacji na temat proporcji tkanki tłuszczowej do tkanki mięśniowej. Nie daje także możliwości oceny rozmieszczenia tłuszczu w organizmie.

Powszechnie dostępne pomiary antropometryczne wykazują niską powtarzalność wyników oraz brak informacji o tzw. tkance wewnątrzbrzusznej.

Istnieje możliwość przeprowadzenia tomografii komputerowej, która pozwala ocenić tkankę tłuszczową trzewną, a wyniki są dokładne i powtarzalne. Badanie takie jest jednak kosztowne, czasochłonne, a pacjent w trakcie badania narażony jest na promieniowanie jonizujące.

Analizator Inbody dokonuje badania składu ciała za pomocą impedancji bioelektrycznej. Metoda ta pozwala skutecznie ocenić skład ciała, rozmieszczenie tkanki tłuszczowej, poziom tkanki beztłuszczowej, uwodnienie, poziom białka oraz minerałów. Wyniki Inbody cechują się wysoką dokładnością oraz powtarzalnością.

Dodatkowo badanie nie ma żadnych skutków ubocznych.

W czym analizator składu ciała Inbody może pomóc?Trener personalny_Partycja Brejza_Tczew, Elbląg, Malbork

Aby ocenić stan naszego ciała potrzebujemy dużo więcej informacji, takich jak: ilość tkanki tłuszczowej, zawartość tkanki beztłuszczowej w tym mięśni, czy hydracji.

Powyższe dane są kluczowe w celu przeprowadzenia dokładnej analizy składu ciała. Stanowią podstawę w podjęciu dalszych kroków w przypadku osób ciepiących na cukrzycę, otyłość, czy niedowagę.

Zgodnie z zasadą BIA (Bioelectrical Impedance Analysis ) skład ciała może być podzielony na: Beztłuszczową Masę Ciała oraz Tłuszczową Masę Ciała.

BIA- czym jest?

Badanie składu ciała za pomocą BIA polega na pomiarze oporu tkanek poddanych badaniu. W trakcie badania przez organizm przepływa prąd o niskim natężeniu. Tkanki organizmu zawierają różną ilość wody, w związku z tym w różnym stopniu przewodzą elektryczność.

Metoda impedancji bioelektrycznej opiera się na różnicy w przewodzeniu prądu elektrycznego w odrębnych obszarach: wodnym i tłuszczowym.

Beztłuszczowa masa ciała (w tym mięśnie) w około 72-74% składa się z wody. Ilość wody w tkankach ma duże znaczenie, ponieważ całkowita zawartość wody w organizmie jest odwrotnie proporcjonalna do impedancji. W tkankach o dużej zawartości wody dochodzi o reaktancji, czyli oporu pojemnościowego.

W przeciwieństwie do tkanki mięśniowej, ani tkanka tłuszczowa ani woda pozakomórkowa nie wykazują reaktancji (czyli oporu pojemnościowego), za to posiadają opór elektryczny czynny, czyli rezystancję. Tkanka tłuszczowa, ze względu na niewielką zawartość wody (5-10%), ma słabe przewodnictwo i wykazuje wysoką impedancję.

Wypadkowa oporu pojemnościowego i oporu elektrycznego czynnego stanowi o wyniku impedancji bioelektrycznej.

Otrzymany podczas pomiaru wynik całkowitej impedancji bioelektrycznej, stanowi podstawę do uzyskania całkowitej objętości wody w ustroju, a to umożliwia poznanie dalszych elementów składu ciała.

Badanie przeprowadzone na analizatorze Inbody dostarcza informacji na temat ilości płynu w organizmie, obrzęków, nawagi, niedożywienia i chorób geriatrycznych.

Przeprowadzenie badania

Inbody to niewielkie urządzenie wyposażone w 4 diody: 2 na ręce i 2 na stopy.

Nie trzeba specjalnie przygotowywać się do badania. Ważne jest jednak, aby nie spożywać pokarmów przynajmniej 4 godziny przed badaniem. Najlepiej badanie wykonać na czczo.

Przed badaniem nie należy spożywać alkoholu, należy unikać intensywnych ćwiczeń. Ważne jest, aby 30 min przed badaniem opróżnić pęcherz moczowy.

Odczyt badania dokonuje się za pomocą specjalnego programu komputerowego. Odczyt analizy impedancji bioelektrycznej, stanowi podstawę w podjęciu odpowiednich kroków w celu poprawy stanu zdrowia osoby badanej.

Odpowiednio dobrana kuracja może mieć na celu zmniejszenie masy ciała lub przybranie na wadze, przy jednoczesnym uzyskaniu korzystnego stosunku pomiędzy masą mięśniową a tłuszczową.

Badanie przeprowadza się tak często, jak to jest konieczne. Z moimi podopiecznymi stosuję zasadę, że badanie na Inbody przeprowadzamy, co 4 treningi lub co 2 tygodnie w przypadku stosowania diety odchudzającej.

Dzięki regularnym badaniom możliwe jest kontrolowanie wyników pracy, oraz w razie potrzeby wprowadzanie zmian w treningach lub w diecie.

Trener personalny_Partycja Brejza_Tczew, Elbląg, Malbork

Bezpieczeństwo

Częstotliwość prądu stosowana w trakcie badania nie powoduje podrażnienie nerwów ani mięśnia sercowego. A sam przepływ prądu jest praktycznie niewyczuwalny.

Badanie można przeprowadzać zarówno u osób zdrowych, jak i cierpiących na choroby przewlekłe.

Ze względu jednak na emitowane pole magnetyczne, badanie odradzane jest osobom ze wszczepionym defibrylatorem serca, metalowymi implantami oraz kobietom w ciąży.

 

“Use of bioelectrical impedance analysis in prevention and treatment of overweight and obesity” – Katedra i Klinika Ginekologii i Endokrynologii Ginekologicznej Uniwersytetu Medycznego w Lublinie

https://inbodypoland.pl/?gclid=Cj0KCQiA1NbhBRCBARIsAKOTmUuGDKAeeR4TmUWjEf3r7x47xrD8dpDLzOL2Z3YBXt84CNJGCG26s58aAnR-EALw_wcB

https://inbodypoland.pl/produkty/inbody-120/

Tagi: , , ,